SNOWfest 2018: Davos pod tíhou prašanu

 

Rekordní přívaly prašanu zarámovaly návrat SNOWfestu do Davosu. Po deseti lety tak vytvořily více než reprezentativní prostředí pro akce, kde prašan má z principu hrát vždy první roli.

Hotel Montana hostil první ročník, desátý se tedy tak trochu vrátil domů. Zavedený freeride coaching horských vůdců UIAGM Vojty Dvořáka a Karla Kříže doplnil minulý rok otestovaný program s progresivními freeridery – skupinu koučoval Pavel Božák, k němu se přidával Honza Schauer a tipy na nejlepší lajny dodával lokál Tom Elias, který už taky pár SNOWfesty prošel.

Do Davosu a zpět nočním vlakem

Vše ale začalo na holešovickém nádraží v Praze – právě tam se naplnil noční lůžkový vagón spoje Praha–Curych lyžaři proudícími směrem Davos. Davos, respektive Klosters je nejefektivnějším vlakovým cílem Švýcarska, vystoupit po noční cestě u lyžařského střediska Madrisa tu teoreticky můžete už v 8:21, takže na kopci lze strávit kompletně celý den. Vlak s lyžaři na SNOWfest ale jel až do stanice Davos Dorf, kde má obvykle stavět v 8:50. Opravy na rakouské části trati tentokrát způsobily plánované dvouhodinové zpoždění, což mělo ale i výhodu – delší spánek a méně cestovního stresu. V Davosu nás uvítalo slunce a modrá obloha, ideální půlden na první seznámení se se střediskem.

Slunce, slunce, sníh, sníh, sníh

Tak se dá popsat počasí a sněhové podmínky SNOWfestu 2018 v pěti slovech. První dva dny slunečné počasí – rozcvička na sjezdovkách pro ty, kteří stáli na lyžích poprvé v sezóně, a základní školení o lavinách včetně nácviku vyhledávání a záchrany.

A pak už začaly prašanové hody. Ano, ve vyšších polohách foukal vítr, a zvedal tak lavinové nebezpečí, které dosahovalo až 4. stupně. Bylo potřeba schovávat se do lesa i kvůli viditelnosti – v období sněžení se slunečné okénko, které dovolilo vyrazit někam mimo porost, objevilo jen vzácně.

Z nadšených reakcí lyžařů bylo zřejmé, že daná konstelace byla více než uspokojivá. A my se těšíme, že si podobné orgie užijeme i v sezoně 2018/19.

Share This